Projekt “Unaprjeđenje usluga ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja DV Cvrčak na području najmlađeg grada u RH – Grada Solina te Općina Klis, Muć i Dugopolje” financira se iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020., kodni broj projekta UP.02.2.2.08.0012. Ukupna vrijednost projekta je 13.523.169,35 kuna te je osigurano financiranje bespovratnim sredstvima u iznosu od 100%. Projekt je započeo potpisivanjem Ugovora, a trajati će 30 mjeseci.
Glavni cilj projekta je unaprijediti i proširiti usluge ustanove dječjeg vrtića Cvrčak na području grada Solina i općina Dugopolje, Klis i Muć, uvođenjem novih usluga produljenog boravka djece u vrtiću u svrhu olakšavanja poslovnih i obiteljskih obaveza roditelja djece korisnika rane i predškolske usluge obrazovanja.
Sredstva dobivena projektom omogućila su dodatno zapošljavanje odgojitelja i stručnih suradnika te edukacije za odgojitelje, stručne djelatnike. Također, osigurana su i sredstva za nabavku ključne didaktičke i dodatne opreme za adekvatnu vrtićku uslugu i unaprjeđenje pružene usluge.
U veljači 2019. godine se započelo s provedbom edukacija u sklopu projekta. Do sada su provedene 3 edukacije: edukacija dječjeg folklornog stvaralaštva, programa kulturne baštine te preventivnog i zaštitnog programa.
Cilj edukacije dječjeg folklornog stvaralaštva bio je upoznati odgojitelje s dječjom tradicijskom građom i mogućnostima njene primjene. Edukaciju je pohađalo je 10 odgojiteljica, a obuhvaćala je predavanja i vježbe o dječjim tradicijskim instrumentima, narodnim nošnjama, pjevanju, igrama, plesovima i običajima.
Edukaciju programa kulturne baštine kojom su odgojiteljice stekle osnovna znanja o hrvatskoj tradicijskoj baštini i njenom očuvanju je pohađalo ukupno 15 odgojiteljica. Odgojiteljice su se upoznale s kulturnom baštinom (pokretnim i nepokretnim kulturnim dobrima od umjetničkog, povijesnog, paleontološkog, arheološkog, antropološkog i znanstvenog značenja sa područja uže okoline grada Solina).
Edukaciju preventivnog i zaštitnog programa koja je obuhvaćala predavanje o važnosti higijene i osnovnim higijenskim navikama te pravilnoj prehrani u dječjem vrtiću u svrhu unaprjeđenja zdravlja pohađalo je 10 odgojiteljica. Edukacijom su se odgojiteljice obrazovale kako osigurati raznovrsnu i uravnoteženu prehranu koja je važan čimbenik za očuvanje zdravlja.
Edukacije su se odvijale u prostorijama Učilišta Virtus-ustanove za obrazovanje odraslih.
U provedbi su trenutno još 3 edukacije: edukacija engleskog jezika, sportskog programa te katoličko vjerskog odgoja. Do kraja godine biti će provedene i edukacije o primjeni observacijske skale za autizam i kraćeg programa glazbenog odgoja te edukativno zaštitna radionica za zaposlene odgojitelje.
Sve odgojiteljice će nakon završenih edukacija dobiti i potvrde o pohađanju te će stečena znanja moći početi odmah primjenjivati u svome radu sa djecom.
“Sadržaj publikacije isključiva je odgovornost Grada Solina”.


